Workshop formare continuă: 13-14 iunie 2015 / Cluj-Napoca

Au început înscrierile la următorul curs de formare continuă (clinică) – Cluj-Napoca

Afazia. Consilierea şi recuperarea în cazul pacienţilor cu tulburări neurologice şi de limbaj
*Curs acreditat COPSI. Se acordă 21 credite.

13 -14 iunie 2015

13  iunie: 10.oo -18.oo
14  iunie: 10.oo – 18.oo
+ 7 ore activitate practică supervizată

Organizatori:  Asociaţia Română pentru Afazie, în colaborare cu Institutul SPER

Formator: Graţiela Albişor, doctor în psihologie, Preşedinte al Asociaţiei Române pentru Afazie

Participanți: studenţi şi specialişti în următoarele domenii – psihologie, logopedie, medicină, asistenţă socială, sociologie, psihopedagogie şi pedagogie.

Obiective generale: familiarizarea participanţior cu problematica pacienţilor cu tulburări de limbaj datorate unor condiţii neurologice (pacientul afazic), însuşirea unor tehnici şi strategii de identificare şi diagnosticare  a afaziei şi a tulburărilor asociate, teste/scale de evaluare, programe de recuperare – cunoaşterea specificului consilierii şi a intervenţiei terapeutice în cazul pacienţilor care prezintă afazie şi tulburări asociate.

Tematică

1. Despre limbaj şi comunicare: perspectiva neuropsihologică, perspectiva medicală, perspectiva logopedică.
  2. Afazia – etiologia afaziei la adult şi copil, modele explicative ale afaziei, formele clinice ale afaziei (afazii nonfluente, afazii fluente, afazia globala, tipuri speciale de afazie). Exemplificări cazuistice.
  3. Putem diferenţia un profil psihologic specific pacientului afazic? Studii de caz.
  4. Terapia şi recuperarea afaziei: tratamentul medicamentos şi  reeducarea limbajului.
  5. Consilierea familiei pacientului afazic. Importanţa grupurilor de suport. Terapia ocupaţională.
  6. Consilierea psihologică a pacientului afazic. Drumul către normalitate. Exemplificări cazuistice.

Durată: 21 ore
Investiţie: 630 ron/ curs (30 ron/ora)
Locul de desfăşurare: Cluj-Napoca

Informaţii şi înscrieri:
0743.126.209
georgiana_albisor@yahoo.com

Pentru a vă înscrie este nevoie să urmaţi 2 paşi:

1. să achitati avansul  pentru taxa de înscriere – avansul este 250 lei (Restul taxei – 380 lei – se achită la curs, în prima zi )

– în contul următor deschis la CEC Bank.

Cont: RO71CECEC001946315912511
(Titular cont: Graţiela Albişor)

2. să completaţi şi să trimiteţi formularul de înscriere (la acest formular vă rugăm să ataşaţi o copie după foaia de vărsământ)

Formular înscriere

*Chianţa şi suportul de curs vor fi ridicate în prima zi de curs.

Vă aşteptăm cu drag!